Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau kentinde dün saat 22.00 sıralarında şehir merkezinde bulunan bir nargile bara giren silahlı saldırgan içeride bulunanlara silahla ateş açtı. Olay sırasında barda bulunan üç kişi hayatını kaybetti, bir kişi de ağır yaralandı.

Saldırgan daha sonra koyu renkli bir araçla yaklaşık 2,5 kilometre mesafedeki başka bir nargile bara giderek, burada da ateş açtı. Bu saldırıda da en az beş kişi yaşamını yitirdi. Hanau polisi iki saldırıda 9 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

SALDIRGAN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

Polis ekiplerinin yaptığı açıklamada, saldırının faili olduğu tahmin edilen kişinin evinde ölü olarak bulunduğu belirtildi. Aynı evde başka bir kişiye ait olduğu belirtilen bir cesedin daha bulunduğu aktarıldı. Böylece yaşanan olayda toplam ölü sayısı 11 oldu.

Yabancılar Meclisi Başkanı Selma Yılmaz-İlkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kurbanlar arasında Türkiye vatandaşlarının da olduğunu yazdı. “Bu saldırının arkasında kimler ve kimin olduğunu şu an için söylememiz veya speküle etmemiz doğru olmayacaktır” diye yazan Yılmaz ilkhan, Hanau halkından sağduyulu davranmaları ve olayın açıklığa kavuşmasında yardımcı olmaları çağrısını yaptı.

Bild gazetesi okurlarına Hanau zanlısın Tobias R adlı bir kişinin olduğunu, saldırı ırkçı motifle gerçekleştirdiğini duyurdu. Tobias R’in saldırıyı üstlendiğì mektubunda aşırı sağcı hedeflere yer verdiği bildirildi. Tobias R.’nin ayrıca bir video da bıraktığı bildirildi.

‘ÜLKENİZDE GİZLİ ASKERİ ÜSLER VAR’

Kendi sosyal medya hesabından 14 Şubat’ta yaklaşık 2 dakikalık videoyu paylaşan Tobias R’nin, ABD’nin gizli toplumların kontrolünde olduğunu ifade ederek, Amerikalıları bunu yok etmek için savaşmaya çağırdığı görüldü.

Saldırganın videoyu, içinde dosyalar ve bir yatağın bulunduğu karanlık bir odada kaydettiği görüldü. İngilizce konuşan saldırgan videoda şunları söylüyor: “Bu benim tüm Amerikalılara kişisel mesajım. Ülkeniz görünmez, gizli toplumların kontrolü altında. Onlar zihin kontrolü gibi bilinmeyen şeytani metotları kullanarak, modern kölelik sistemini oluşturmaya çalışıyor. Bir an evvel uyanmalısınız. Ülkenizde gizli askeri üsler var. Bunların bazıları şeytanı yüceltiyor. Onlar çocuklara işkence ediyor ve onları öldürüyor. Bu uzun zamandan beri oluyor. Uyanın, bu ülkenizdeki bir gerçek. Anaakım medyayı kapatın zira fikirleri dahi yok. Başka kaynaklara bakın ve önce okuyun. İkinci adım olarak da harekete geçin. Tespit edin ve kitleleri bir araya getirin, taşlayın. Bu kâbusu bitirmek için, Amerikan vatandaşı olarak bu sizin göreviniz. Şimdi savaşın.”

‘ALMANYA’NIN SAĞ TERÖR SORUNU VAR’

Sol Parti Federa Milletvekili Sevim Dağdelen, Almanya’nın sağ terör sorunu olduğunu belirterek, sosyal medya hesabında “Neyse onu söylemek lazım. Hala aşırı sağ ve sol teorisi üzerinde duruluyor. Hanau bir aşırı sağ terörüdür. Bu bir cinnet geçirme, çatışma degil. NSU yanlışları tekrarlanmasın” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here