Koronavirüsü salgınında Çin’deki yeni vaka sayısının azaldığı ifade edilirken, İtalya, Güney Kore ve İran’daki sayılar yükseliyor. 4 kişinin öldüğü Güney Kore’deki vaka sayısı 602’ye, İran’da ise 29’a yükseldi. İki kişinin öldüğü İtalya’da toplam vaka sayısının 100’ü geçtiği ifade edildi.

Koronavirüsü konusunda dünyadaki son gelişmeler özetle şu şekilde:

İTALYA DİKEN ÜSTÜNDE: VAKA SAYISI 100’Ü GEÇTİ

2 kişinin öldüğü İtalya’daki vaka sayısının 4 kat arttığı ifade edildi. Ülkenin kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto bölgelerinde yaşayan 50 bin kişiye sokağa çıkmama uyarısı yapıldı. Lombardiya Valisi Attilio Fontana, bölgedeki vaka sayısının 89’a çıktığını açıkladı. Bu veri, İtalya’daki toplam vaka sayısının 100’ü geçmesi anlamına geliyor.

SERIE A’DA ÜÇ MAÇ İPTAL EDİLDİ

İtalyan hükümeti dün gece geç saatte virüsle mücadele önlemlerini açıklarken, ülkenin futbol ligi Serie A’da bu akşam oynanacak Inter-Sampdoria, Verona-Cagliari ve Atalanta-Sassuolo maçları iptal edildi.

İRAN’DA VAKA SAYISI 29 OLARAK AÇIKLANDI

6 kişinin virüs nedeniyle öldüğü İran’da 10 yeni vakanın daha görüldüğü, enfekte olduğu tespit edilen kişi sayısının 29’a yükseldiği açıklandı.

GÜNEY KORE’DE İKİ ÖLÜM

Güney Kore’den bu sabah yapılan açıklamada, bir gün içinde 46 yeni vaka görülmesiyle enfekte olanların sayısının 602’ye yükseldiği belirtildi. Ülkede virüs nedeniyle dört kişinin öldüğü açıklanmıştı.

ÇİN’DE HUBEY DIŞINDAKİ VAKA SAYISI AZALDI

Çin’de bir gün içinde 648 yeni vaka tespit edildi. Bu vakaların sadece 18’i, virüsün merkez üssü olan Hubey eyaletinin dışında görüldü. Çin’deki toplam ölü sayısı 2 bin 442’ye, vaka sayısı 76 bin 936’ya çıktı.

JAPONYA SAĞLIK BAKANI ÖZÜR DİLEDİ

Japonya’da 27 yeni vaka daha tespit edilmesiyle enfekte olanların sayısının 127’ye yükseldiği bildirildi. Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, bir yolcu gemiisnde iki hafta boyu karantina altında tutulduktan sonra dışarı çıkmasına izin verilen bir kadında sonradan virüs görülmesi nedeniyle halktan özür diledi. Gemiden inmesine izin verilen 23 kişiye daha yeniden test yapılacak.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN UYARI

Dünya Sağlık Örgütü, Çin dışındaki vakaların sayısının hâlâ az olduğunu fakat başka ülkelerde Çin’le doğrudan bağlantısı görülmeyen vakaların endişe verici olduğunu açıkladı. Virüsün Çin dışında görüldüğü ülke sayısı şu an için 26.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here