Olay, 19 Şubat gecesi Seyhan ilçesi Meydan Mahallesi’ndeki markette gerçekleşti. İş yeri sahibi Hasan Özkaya’nın tek başına olduğu markete ellerinde av tüfeği bulunan maskeli 5 kişi girdi.

29 yaşındaki Hasan Özkaya’yı “Hareket edersen ölürsün, canını seviyorsan akıllı dur” diyerek, tehdit eden şüphelilerin, 120 paket sigara ve bir laptop ile kasadaki 4500 lirayı alıp kaçtığı belirtildi. Olay, iş yerinin güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.

İhbar üzerine araştırma başlatan Gasp Büro Amirliği’ne bağlı ekiplerin, yüzlerinde maske olması nedeniyle kimliklerini tespit edemediği şüphelileri bulmak için bölgedeki 100 güvenlik kamerasının görüntülerini incelediği bildirildi. Görüntülerden şüphelilerin, camlarında rüzgarlık bulunan beyaz renkli plakasız otomobille kaçtıkları belirlendi.

Marka ve modeli belirlenen otomobili bulmak için kentteki oto kiralama firmalarıyla irtibata geçildi. Otomobilin plakasının 01 ADR 870 olduğu belirlendi. Plaka Takip Sistemi (PTS) üzerinden aracın tüm geçiş güzergahları belirlendi. Oto kiralama firmasındaki güvenlik kamerası görüntüleri ile marketteki görüntüler eşleştirildi. Böylelikle eşkalleri ortaya çıkan şüphelileri, oto kiralama firması yetkilisi, polisin yönlendirmesiyle ‘evrakta eksik bulunduğu’ gerekçesiyle iş yerine çağırdı. 2 saat sonra firmaya gelen Muhammet Emin S. (19) ve Kadir E. (20) yakalandı. Şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda suç ortakları E.S. (17) Anıl Ahmet T. (19) ve Emircan Y. (18) de gözaltına alındı.

‘Alkol ve uyuşturucu içmiştik, paramız bitmişti’
5 şüpheli sorgularında “Alkol ve uyuşturucu içmiştik. Paramız bitmişti, kiraladığımız araçla soyabileceğimiz bir market aradık. Aracın plakalarını söktük. Aracı arka sokağa bıraktık. Olaydan sonra hızlı bir şekilde kaçıp, üzerlerimizi değiştirdik” dedi.

Polis çalınan 120 paket sigara ile paranın 2 bin 500 lirasını bulup, market sahibine teslim etti. 5 şüpheli çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

‘Ne olduğunu anlamadım, şaka sandım’

Olaydan sonra konuşan Market Sahibi Hasan Özkaya, “Ben ne olduğunu anlamadım. Ellerinde av tüfekleriyle iş yerine girince ilk başta şaka olduğunu sanarak tepki vermedim. Olayın gerçek soygun olduğunu anlayınca ellerimi havaya kaldırıp ne istiyorsanız alın dedim. Yakalanıp tutuklanmışlar, davamın sonuna kadar arkasındayım” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here