26 Mayıs tarihine kadar 376 bin 669 vaka sayısı bildirilen Brezilya artık pandeminin yeni merkez üssü haline geldi. Bolsonaro ve hükümetinin uyguladıkları politika için isyan bayraklarını çeken Brezilya halkı, uygulanan politikanın kendilerine ölüm korkusu içine soktuğunu belirtiyor.

Kaynak: Worlddometers

Brezilya’nın Curitiba şehrinde yaşayan ve özel bir şirkette Makina Mühendisi olan Camile Casado Vasconcellos, sosyal izolasyonun yeterli seviyede olmadığı için ülkede vaka sayılarının arttığını, sürdürülen politikanın bu şekilde devam etmesiyle de virüsün yayılma oranının her zaman yüksek kalacağını söyledi.

Camile, sosyal izolasyonun yumuşaklığının kısmen ekonomik sorunlardan, hükümetin etkili bir kurtarma planının olmamasından ve pandeminin ciddiyetini anlamayan insanların cehaletinden kaynaklandığını belirtiyor.

Camile, virüsün iç bölgelere girişi ile daha da az hazırlıklı olan yerlere sıçrayarak ölüm oranının artmasını beklediklerini söyledi.

Uyumsuzluk tecrite girmeyi zorlaştırıyor

Bu durumun, Cumhurbaşkanlığı ile eyalet ve belediye hükümetleri arasındaki kararların ve eylemlerin uyumsuzluğundan kaynaklandığını söyleyen Camile, uyumsuzluğun tecrite girmeyi zorlaştırdığını ifade etti.

Verilerin paylaşılanın aksine çok daha vahim olduğunu bildiklerini ifade eden Camile, yapılan test sayısının ülkenin nüfusuna oranla çok düşük olduğundan bahsetti.

“Birçok eyalette yoğun bakım yatakları veya solunum cihazları bulunmayan hastaneler var”

Ülkenin hem özel hem de kamu sağlık sisteminin, koronavirüs hastalarının tedavisi için yetersiz olduğundan bahseden Camile, “Eğri hala artıyor, birçok eyalette yoğun bakım yatakları veya solunum cihazları bulunmayan hastaneler var.” diyor.

Pandemi süresince 2 Sağlık Bakanı’nın değişip son olarak bir lojistik uzmanının Sağlık Bakanlığı’na atanması hakkında da konuşan Camile, “Sağlık Bakanlığı artık yok, Bolsonaro ile uyumlu farklı bir bakanlık varmış gibi görüyoruz” dedi.

Camile, bu nedenle verilerde şeffaflık olmadığını, bilim camiası ile uyumlu olmayan birçok protokolün hala yürürlükte olduğunu, buna örnek olarak ise “klorokin” kullanımının yaygınlaştırılmaya çalışılmasından söz etti.

“Endişe verici”

Sağlık Bakanlığı’nın başında bir lojistik uzmanın olmasının endişe verici olduğunu belirten Camile, Bakan’ın sadece Bolsonaro’nun kararları için bir ‘aracı’ olduğunu söylüyor.

Camile, Bolsonaro hükümetinin Dünya Sağlık Örgütü’nün ve bilim insanlarının görüşlerine, vatandaşların hayatlarına saygı duymadığını, hükümetin bunu aşırı sağın ve yüksek sosyal sınıfların ekonomik arzularını karşılamayı amaçladıkları için yaptıklarını söylüyor.

“Ekonomi insan hayatından daha değerli”

Hükümetin tecrit politikasına her zaman karşı olduğundan bahseden Fizikist Carolina Cronemberger, “Başlangıçta Bolsonaro buna “basit bir grip” adını verdi ve sadece hasta olan ya da yaşlı insanların öleceğini söyledi.” dedi.

Carolina Cronemberger

Carolina, Bolsonaro hükümetinin, ekonominin insan yaşamından daha önemli olduğu konusunda ısrar ettiğini ifade ediyor.

“Özel hastaneler mafya gibi çalışıyor”

Carolina, sağlık sisteminin oldukça bölünmüş durumda olduğundan bahsederken, kamusal sağlık sistemlerinin de (SUS) yıllarca sağcı hükümetler tarafından aşırı zarar görerek zayıflatıldığından bahsetti.

Özel hastanelerin neredeyse mafya gibi çalıştığından bahseden Carolina, “Özel hastaneler Bolsonaro hükümetindeki yeni lobiciler.” dedi.

“Tecrit istemiyorlar”

Sağlık Bakanlığı’nın askerileştirilmeye çalışıldığından bahseden Carolina, “Bu insanların hiçbir niteliği yok ve istedikleri tek şey doktorları baskı altına alıp, insanlara klorokin tavsiye etmeleri için zorlamaya çalışmaları. Ayrıca, tecrit şartlarını da tamamen yok etmeye çalışıyorlar” dedi.

Amazon’u yok etmeye çalışıyorlar

Carolina, Brezilya Çevre Bakanı’nın, Amazon’un yok olmaması için önlemler almak amacıyla salgın zamanını olabildiğince fırsata çevirmeleri gerektiğini açıkça söyledi ancak hükümet, mümkün olduğunca Amazon’u imha etmeye devam ediyor, bunun için çok çalışıyorlar.” dedi.

Carolina sözlerini, “Biz dünyanın en kötü insanları tarafından yönetiliyoruz. Cehaletler, sapıklar, tamamen anti-Brezilya görüşü etrafında toplanmış insanlar tarafından…” diyerek bitirdi.

Haber: Arda Barip

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here