İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev yapan Dilek Akçabelen, koronavirüs salgını başladığında 34 haftalık hamileydi ve doğum iznine ayrılmıştı.

Hemşire Dilek Akçabelen, yüksek ateş, sırt ve bel ağrısı şikayeti ile 11 Nisan gecesi hastaneye kaldırıldı.

Nefes darlığı da eşlik edince yatırıldı ve bebeğin kalp atışları zayıflayınca 3 gün sonra sezaryene alındı. Akçabelen, 2.5 kilo ağırlığında dünyaya getirdiği oğlunu sadece uzaktan, birkaç saniyeliğine görebildi.

Durumu hızla kötüleşti

Ancak sezaryenden sonra hem lohusalık hem de izole odada tek başına yatmanın yarattığı travma ile ağlama krizleri başladı. Durumu hızla kötüleşti ve doğumunun ertesi günü uyutularak yoğun bakıma kaldırıldı.

Akciğerleri iflas etti

Yoğun bakımda, entübe şekilde tedavisi süren fakat sağlık durumunda bir değişiklik olmayan Dilek Akçabelen’in akciğerlerinin iflas ettiği ortaya çıktı.

Dünyaya getirdiği bebeğini bile kucağına alamayan hemşire için Sağlık Bakanlığı da devreye girdi. Ancak tüm aramalara uygun donör bulunamadı.

Zonguldak’ta toprağa verilecek

Durumu kötüleşen Dilek hemşire, kucağına dahi alamadığı bebeğine ve ailesine veda ederek yaşama gözlerini yumdu. Dilek hemşirenin Zonguldak’ta toprağa verileceği kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here