Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Avrupa’da en fazla yayıldığı ülkelerden İspanya’da yapılan bir araştırma, koronavirüse karşı sürü bağışıklığı sağlama ihtimalinin çok düşük olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre, ülkedeki salgının yaygınlığına rağmen nüfusun sadece 5.2’si virüse maruz kaldı. Üstelik, birçok kişinin virüse olan bağışıklığı da zaman içinde yok oldu.

Araştırma, İspanya’da çapında yaklaşık 70 bin kişiye geçtiğimiz üç ay içinde süreçte üçer kez antikor testi yapılmasıyla gerçekleştirildi. Bu süreçte katılımcıların sadece yüzde 5.2’sinin virüsü aldığı, zaman içinde bağışıklık kazananların oranında ciddi bir artış yaşanmadığı ortaya çıktı.

Araştırma aynı zamanda, yeni tip korona virüsüne bağışıklığın kısa süre olabileceğini de ortaya koydu. Buna göre, testlerin ilk aşamasında vücütlarında antikor bulunan kişilerin yüzde 14’ü, son aşamada antikora sahip değildi. Bağışıklık kaybının en yaygın olduğu hasta tipiyse, semptomları hiçbir zaman geliştirmeyenlerdi.

Araştırmanın eş yazarlarından olan Carlos III Sağlık Enstitüsü Direktörü Raquel Yotti, “Bağışıklık eksik veya geçici olabilir; kısa süreliğine var olup sonra kaybolabilir” dedi. Yotti, özellikle de virüsü kapıp kendilerini bağışık zannedenlere seslenerek, “Rahatlayamayız, kendimizi ve diğerlerini korumaya devam etmek zorundayız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here